ВІД КОСМІЧНОЇ ОРБІТИ - ДО ШЕЛЬФУ СВІТОВОГО ОКЕАНУ


Інвестування в проекти, де реалізуються високі технології - традиційний пріоритет Української фінансової групи


УФГ постійно веде пошук на міжнародному ринку кращих технологій для того, аби поставити їх, насамперед, українським науковцям, конструкторам, виробничникам, котрі за допомогою цього підсилення зможуть на сучасному рівні надавати вже власні послуги чи виготовляти власну конкурентноздатну продукцію. У такі “ланцюжки модернізації”, як правило, залучається чимало структур із різних галузей української економіки.

Ці підходи притаманні, зокрема, діяльності спільного українсько-американського підприємства “Комп’ютерна група УКРАЇНА”, яке сформувалося і тривалий час працювало в складі холдингу Української фінансової групи. Наш кореспондент бесідує з генеральним директором КГУ О.М.ГРИЦОВИМ.

- Олександре Миколайовичу, багатьом і досі пам’ятається яскравий діловий старт Вашої компанії. Гортаючи підшивки газет і журналів за 1993-1994 роки, я знайшов чимало публікацій про участь КГУ в перших двох виставках “Інформатика і зв’язок” в Україні, і всюди Ваша експозиція, Ваші пропозиції розцінюються як сенсація. Причому найбільший інтерес викликали техніка і технологія компаній SUN MICROSYSTEMS та COMPAQ COMPUTER, представлені тоді Вами достатньо акцентовано. Ажіотаж був настільки значним, що одна з газет помістила навіть репліку: гендиректор КГУ в останній день виставки заледве протиснувся крізь велелюддя до своєї експозиції…

- Згаданий Вами інтерес цілком зрозумілий. Адже на початку 90-х Україна гостро звідувала наслідки ізольованості від кращої західної обчислювальної техніки і технології, зокрема, через ембарго, накладне KOKOM на ввіз цієї продукції до Радянського Союзу. Отож на згаданих Вами виставках багато фахівців змогло вперше на власні очі побачити, власноруч торкнутися того, що видавалося їм мало не мрією. Або такий аспект. Нашим співвітчизникам бачилися вкрай важливими перспективи унікальної сумісності і взаємодії “санівського” обладнання з виробами інших компаній і фірм. Адже в електронні мережі, сформовані на цій базі, можна було не лише включати практично всю наявну, неймовірно строкату й різношерсту, техніку, насмикану з “миру по нитці” більшістю українських користувачів, а й змусити її працювати значно ефективніше, поступово модернізуючи. Позначилися, звісно, й психологічні моменти, пов’язані з престижністю. Адже всім було добре відомо, що споживачі продукції тієї ж таки SUN у найрозвиненіших країнах світу - дуже солідні: адміністрації президентів, парламенти, уряди, міністерства, наукові, військові, космічні відомства, банки, найвідоміші університети, авіа -, суднобудівні та телекомунікаційні компанії тощо. І оскільки цю техніку й технології тепер уже можна було не лише побачити, а й придбати українським урядовцям, підприємцям, промисловцям, науковцям, їм явно заімпонувало потрапити “в один човен” зі світовою елітою.

- Так, про це навперебій писали тоді видання. Ось характерний відгук одного з фахівців на сторінках “Голосу України”- друкованого органу парламенту: “...Прихід SUN ... відкриває, нарешті, не гіпотетичні, а реальні шанси прорватися у світ передових технологічних скарбниць Заходу, щоб модернізувати стратегічні галузі вітчизняної економіки, життєво важливі і для державного, і для ринкового її секторів... Врешті-решт, це рідкісна можливість наявний відсталий комп’ютерний парк змусити працювати на рівні найсучасніших технологічних вимог. Якщо вміло реалізувати це перш за все в машинобудівній, електронній, хімічній галузях, банківських, страхових, інвестиційних структурах, у сферах бізнесу, науки, освіти, телекомунікацій та багатьох інших - економіка відчує значний приплив сил”. Подібні компліменти адресуються й іншому лідеру – компанії COMPAQ COMPUTER…

- Даруйте, хотів би дещо уточнити. На початку 1993 року SUN i COMPAQ ще поступалися абсолютною першістю своїм конкурентам, одначе, обрані ними стратегія, ідеологія, темпи і напрямки розвитку давали підстави прогнозувати вихід цих компаній у одноосібні лідери на тривалу перспективу. Що, власне, й сталося доволі скоро. Отож пізніше наші клієнти дякували нам за те, що ми допомогли їм вірно зорієнтуватися й “поставити” на реального лідера. До речі, нині не менш актуальною й цінною лишається допомога в точному виборі, дійсно, найкращого в гігантському діапазоні пропозицій ринку електроніки. При цьому - саме того, що допоможе найефективніше досягти цілей, які стоять перед конкретним споживачем. Постукаю по твердому, аби не зурочити - досі ми ще жодного разу не помилилися в подібних прогнозах і рекомендаціях.

- Гадаю, клієнтів цікавило не лише це. Ось характерний уривок зі ще одного газетного відгуку тієї пори: “Біографія SUN - одна з найяскравіших в історії ділового Заходу. Всього лиш за десятиліття ця компанія виросла з невеличкого колективу молодих електронників і бізнесменів у члена елітної групи 150 найпотужніших корпорацій-мільярдерів, рейтингованих журналом FORTUNE. У 1992 році щорічний обіг її капіталів перевищив 10,5 млрд. доларів; компанія вийшла на друге місце в США по долі експортованої продукції... Навіть суто психологічно долучитися до яскравого успіху - завжди захоплююче. А в даному разі йдеться про шанс “імпортувати” разом із технологіями SUN ще й стрімкість ділового піднесення американської компанії". Причому, якщо вже традиційно стримані в своїх судженнях науковці і бізнесмени, надто – зі сфери інформаційних технологій, стали вдаватися до настільки емоційних оцінок, як у цитованих матеріалах, то розумієш: їх таки “дістало за живе”...

- Що ж, людський фактор - завжди важливий. До того ж захоплюватися було, дійсно, чим, і почерпнути також було що. Скажімо, SUN – не просто один із найбільших виробників обладнання для комп’ютерних мереж (нагадаю, вже в 1993 році обсяг її поставок робочих станцій і серверів сягнув майже половини світових поставок UNIX-систем). Ця компанія вчинила справжній переворот на ринку електроніки, запровадивши принципово нову стратегію, підтриману затим і всіма іншими виробниками обчислювальної техніки: створила відкриті комп’ютерні системи, широку гаму цілковито сумісної продукції, яка базується на єдиній SPARC/UNIX- платформі, запровадила ефективний захист інвестицій користувача на всіх етапах життєво важливого циклу системи і чимало іншого. Нововведення SUN стали незабаром провідною тенденцією в світі електроніки. А ось COMPAQ і досі не має собі рівних по виробництву й реалізації персональних комп’ютерів, серверів і суперсерверів, визначає провідні тенденції в розвитку комп’ютерної технології серед її виробників на порозі третього тисячоліття. Ця компанія також вдалася до кількох революцій у сфері менеджменту і технології, які дали їй можливість знизити ціни на свою продукцію, однією з перших запровадити 3-річну гарантію на власні вироби та чимало інших новинок. Усе це на довгі роки утвердило COMPAQ на позиціях беззаперечного лідера на світовому ринку електроніки. Отож, погодьтеся, для наших співвітчизників, котрі лише виходять на цей ринок, освоюють ази бізнесу, такі уроки досягнення успіхів за сучасних умов - подвійно цінні.

- Цікаво, а як формувався Ваш колектив?

- Його ядро склали фахівці, котрі прийшли з СКБ Інституту кібернетики ім. ГЛУШКОВА НАН України та науково-промислового об’єднання “КВАНТ”. Отож уже на початку своєї роботи в компанії вони володіли рідкісним для нашої країни науково-технічним потенціалом у галузі комп’ютерної техніки і програмного забезпечення, зокрема - в сфері розробки складних електронних систем спеціального призначення. А це дало можливість запропонувати і послуги якісно нового змісту та діапазону. По суті, клієнти в одній компанії стали отримувати, практично, весь комплекс кращих надбань сучасного ринку інформаційних технологій. Ми зробили звичними для своїх клієнтів концептуальну розробку проектів, сервіс, гарантійне обслуговування, консультації, розвиток систем, післягарантійне обслуговування і чимало іншого, що доти було доступним лише західним споживачам. Незвичним для багатьох спершу видавалося й те, що КГУ не лишала партнера наодинці з його проблемами, а продовжувала обслуговувати й надалі, забезпечуючи тривалу стабільну діяльність поставленого комплексу, оновлюючи його в міру подальшого вдосконалення технології, вирішуючи при цьому завдання будь-якої складності і спрямованості. Підкреслюю: наш сервіс завжди забезпечувався і забезпечується за стандартами фірм-виробників. А це, дійсно, один із найвищих рівнів у світі інформаційних технологій. Таким чином доволі швидко надійність, технічна досконалість, легкість і зручність у користуванні, доступні ціни, чудовий сервіс і підтримка зробили продукцію і послуги, пропоновані нами, як і інші наші пропозиції, привабливими для багатьох співвітчизників. Причому завважте: інформаційні технології - це засіб не лише для успішного ведення бізнесу чи науково-дослідних робіт, а й сфера важливих державних інтересів. Ми, скажімо, постійно співпрацюємо в широкому професійному діапазоні з багатьма державними установами. Так, ще в 1994 році поставили суперсучасне електронне обладнання Адміністрації Президента України, міністерствам, відомствам, серйозні проекти реалізовано на замовлення Міністерства оборони України, Державної податкової адміністрації України, Служби безпеки України тощо. Надзвичайно актуальними виявилися й наші послуги в якості системного інтегратора для промислових підприємств країни, зацікавлених у технологіях електронного проектування. Комп’ютерна група УКРАЇНА підписала договір про співпрацю з американською фірмою PARAMETRIC TECHNOLOGY CORPORATION (PTC) - одним із найбільших і найвідоміших у світі виробників і поставників інтегрованих систем автоматизованого проектування технічно складних виробів і систем управління інженерними даними підприємств. Достатньо згадати бодай деяких клієнтів цієї компанії - NASA, Boeing, Airbus Industries, Lockhead, General Electric, Hughes Electronic Company, Rolls Rouce, TRW, Litton Industries, Swales Aerospace, Siemens AG...

- Якщо вдатися до аналогії з альпінізмом, це рівень “восьмитисячників” - своєрідні Еверести в промисловості, бізнесі, науці...

- Гадаю, тут можна говорити навіть і про значніші висоти, причому вже не образні, а цілком реальні. Адже наша компанія плідно співпрацює з Національним космічним агентством України та державним підприємством ДКБ “ПІВДЕННЕ”. Зокрема, в конструкторському бюро “ПІВДЕННЕ” на базі комп’ютерної техніки SUN і COMPAQ та програмного забезпечення CADDS 5 (PTC) створено ефективно функціонуючу систему проектування технічно складних виробів (САПР). Нині постійно ведуться роботи вже по її розширенню та модернізації. Окрім того, на основі поставлених нами високопродуктивних робочих станцій SUN створено обчислювальну систему балістичного центру управління супутником “СІЧ-1”, надано допомогу фахівцям ДКБ у створенні комп’ютерної мережі цього центру, інсталяції програмного забезпечення, в навчанні тощо. Таким чином конструктори отримали підмогу в роботі над своїми проектами, а нам поталанило долучитися до Національної космічної програми, зокрема, й історичного її починання – технологічного забезпечення польоту першого космічного супутника, створеного в період незалежності України. Не менш високий рівень і в деяких “наземних” проектах - достатньо згадати співпрацю з державним підприємством “Завод імені Малишева”. Серйозним випробуванням для технічного і творчого потенціалу нашої компанії стало створення на цьому унікальному виробництві програмно-технічного комплексу САПР. Ми здійснили поставки, виконали монтаж та інсталяцію комп’ютерної техніки SUN і COMPAQ, програмного забезпечення CADDS 5, Pro/ENGINEER (PTC) у складі програмно-технічного комплексу, провели навчання фахівців підприємства в роботі з новітнім програмним забезпеченням, ввели в експлуатацію САПР, беремо активну участь у подальшому розширенні і вдосконаленні цього комплексу... Судячи з відгуків – така допомога дала бажаний ефект.

- Я також вирішив поцікавитися думкою про цю співпрацю у Ваших постійних партнерів. Отож дозвольте навести деякі з відгуків. Заступник начальника комплексу ДКБ “ПІВДЕННЕ” В.Т. ГІЛЕНКО резюмував так: “Ми підписали договір про науково-технічну співпрацю з Комп’ютерною групою УКРАЇНА ще в 1995 році. За цей час і я, й мої колеги неодноразово переконувалися на ділі, що в особі цього колективу маємо надзвичайно ерудованого, творчо мислячого консультанта з проблем впровадження і розвитку інформаційних технологій, поставника і системного інтегратора найновішої обчислювальної техніки і сучасних систем електронного проектування складних виробів. І що не менш важливо - надійного, кваліфікованого партнера, який спільно з нами реалізує проекти у рамках Національної космічної програми України”. Оцінка, дана головним конструктором АСУП державного підприємства “Завод імені Малишева” В.М. РАЙКОВИМ, також висока: “Ми співпрацюємо з Комп’ютерною групою Україна вже не один рік, і переконалися, що поступили цілковито вірно, обравши її своїм партнером і використовуючи її послуги. Особливо імпонує надійність цих фахівців у виконанні взятих на себе зобов’язань, висока технічна грамотність при прийнятті рішень, реалізації технологічних завдань. Допомогу, надану Комп’ютерною групою УКРАЇНА нашим працівникам, слід оцінювати за особливими критеріями, адже ця компанія поставляє нам обладнання і технології, дійсно, рівня третього тисячоліття. Завдяки цьому вже вдалося, скажімо, скоротити терміни проектування, помітно підвищити якісні параметри виконуваних робіт. А для нашого підприємства, зорієнтованого на гостру конкуренцію на світовому ринку, такий резерв у часі і якості, має особливу вагу…”

- Дякую на доброму слові. Але якщо заходить мова про наукоємкі сфери застосування потужних обчислювальних систем, то при згадці SUN в усьому світі неодмінно згадують дослідження, пов’язані з вивченням фізичного стану Землі, геофізичним моніторингом, пошуком корисних копалин. Україна - не виняток. Нам приємно, що в цій сфері ми також долучаємося до солідних починань. Наприклад, КГУ співпрацює з інститутом “Укргеофізика”, якому ми поставили комп’ютерне обладнання SUN. Якраз на цьому обладнанні велася обробка даних досліджень шельфів Чорного та Азовського морів на наявність корисних копалин, зокрема - й нафти. КГУ поставила і ввела в дію обчислювальні комплекси в Геофізичному фонді України, ДНВЦ “Природа” Національного космічного агентства України, Інституті геофізики ім. Суботіна НАН України, в НДІ Радіотехнічних вимірювань (Харків) та інших відомих науково-дослідних структурах. Комплекс обладнання поставлено також Головному центру спеціального контролю Національного космічного агентства України, котрий задіяний у рамках Національної системи сейсмічного контролю і забезпечує цілодобовий моніторинг геофізичної ситуації на території всієї земної кулі засобами радіотехнічного, сейсмічного, акустичного, магнітного та радіонуклідного методів. Згаданий центр постійно надає інформацію урядовій інформаційно-аналітичній системі з питань надзвичайних ситуацій. Не менш важливий і такий аспект: Головний центр спеціального контролю НКАУ є національним центром даних у міжнародній системі моніторингу в рамках договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань.

- Тобто йдеться вже не лише про згаданий Вами космічний аспект досліджень, а й про участь у відверненні глобальних загроз від сучасного людства. Це, дійсно, винятково важливо. Але, гадається, не менш серйозні проблеми вирішуються і в, так би мовити, “внутрішніх” проектах. Ваші маркетологи повідомили мені, що серед клієнтів КГУ такі науково-дослідні установи як Харківський НДІ радіотехнічних вимірів, НДПІ “Союз”, НВО “Орбіта”, державне підприємство “Дніпрокосмос”, компанії й підприємства, приміром, UMC, “Укрзалізниця”, вітчизняні фінансові структури, скажімо, Укрсоцбанк, представництва західних банків, зокрема, Європейського банку реконструкції і розвитку, CREDIT SUISSE FIRST BOSTON BANK, представництва іноземних фірм, як то General Electric, KPmG, Ericsson тощо... До речі, як Вам вдається “завойовувати” настільки солідних клієнтів? Причому в багатьох випадках ідеться до всього ще й про тривалу в часі співпрацю…

- Однозначної відповіді тут не може бути – в кожному випадку діють різні чинники. Але основні наші “козирі” я вже називав: унікальний рівень кваліфікації фахівців, надійність у виконанні взятих на себе зобов’язань, максимальне врахування потреб споживачів. Успішні результати забезпечила й особлива стратегія, зорієнтована на ефективну, довготермінову співпрацю з клієнтами, що Ви, власне, й відзначали. Вона передбачає цілий комплекс заходів і засобів при вирішенні інформаційних потреб споживачів на базі суперсучасних комп’ютерних технологій. Та й самі клієнти відзначають, що у нас із ними - особливі і практика, і філософія взаємодії. Я вже казав, приміром, що ми ніколи не були й не будемо такими собі механічними продавцями чи байдужими поставниками обладнання і технології. Як не парадоксально це звучить, але продаж ми розглядаємо не як завершення, а лише як початок подальшої співпраці з клієнтом, причому - тривалої. І робимо все від нас залежне, аби наші співвітчизники відчули смак до, дійсно, найсучасніших досягнень у світі інформатики. Хай Вас не дивує, але свого клієнта ми знаємо в лице і нерідко вгадуємо його серед тих, хто звертається до нас. Доволі часто – це вже збагачені досвідом люди. Нинішній ринок електроніки переповнений різноманітними пропозиціями товарів і послуг. І на ньому постійно проходить “школу прозріння” дедалі більше наших співвітчизників. Скажімо, чимало підприємців, промисловців, науковців, державних службовців спокушаються цілком зрозумілою звабою - “закрити” свої нагальні потреби в комп’ютерній техніці та інформаційних технологіях, заплативши за них якомога меншу суму. Але попрацювавши з таким “надбанням”, клієнти доволі швидко розуміють: ми, дійсно, не настільки багаті, аби купувати ширпотреб. І насьорбавшись електронної “юшки з дешевої рибки”, починають по-справжньому цінувати рівень послуг, надаваний нами, стаючи вже постійними клієнтами Комп’ютерної групи Україна. Причому ми ніколи не квапимо клієнта у його виборі. Для нас не рідкість, якщо до укладення договору доводиться зустрічатися з ним і місяць, і рік, а то й більше. Разом розбираємося з технологічними проблемами, спільно шукаємо найефективніші варіанти рішень. І партнер на конкретних прикладах бачить, як досвідчені, по-справжньому висококваліфіковані фахівці можуть зарадити в його ситуації. Скажімо, договори з державними підприємствами "КБ “ПІВДЕННЕ” та “Завод імені Малишева” ми підписали після більш як року саме такої попередньої конструктивної співпраці. Так що в названих випадках діє формула, виведена маркетологами SUN: перспективний ринок не там, де виробники рекламують свою продукцію, а там, де споживачі перелічують свої потреби, а розробники техніки пропонують свої варіанти вирішення цих проблем. Ми переконалися: з таких передумов народжуються, дійсно, надійні ділові взаємини на тривалий час. І зі свого боку робимо й робитимемо все від нас залежне, щоб клієнти були завжди задоволені такою співпрацею.